Historia Kina Bajka

Historia Kina Bajka

Najnowsza historia kina w Kluczborku jest jak z bajki i nie mogła być inna nazwa niż Kino Bajka.
Kupione na serwisie aukcyjnym, zrewitalizowane na obiekt XXI wieku, gdzie oprócz seansów filmowych odbywają się spektakle teatralne, koncerty, festiwale oraz konferencje, stało się ulubionym miejscem nie tylko dla kluczborczan, ale także mieszkańców okolicznych powiatów.
Uroczyste otwarcie kina odbyło się 7 października 2016r.
Pierwszym wyświetlonym filmem była : "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana Matuszyńskiego.

1927

Powstanie Kina Bajka

Budynek kina powstał w 1927 roku, pod nazwą Residenz – Lichtspiele, czyli teatr świetlny, wedle projektu architektonicznego Alfreda Lenza. Zasiadała tam polska, żydowska i niemiecka społeczność.

1945-46

Pierwsza renowacja

Po II wojnie kino zostało otwarte pod nazwą Kino Bajka. Pierwszą renowację przeszło w latach 1945-46. Bolesław Mayer, inżynier, starszym laborant Politechniki Lwowskiej, teletechnik i kinotechnik, po wojnie zamieszkał w Kluczborku. Zajął się rekonstrukcją kina. ,,Odkupił” za wódkę od rosyjskich żołnierzy trzy projektory, z których złożył jeden - sprawny, a ekran uszył z worków. Pan Bolesław Mayer został pierwszym powojennym kierownikiem kina.

1947-2007

Kino kończy działalność

Do lat 90 – tych, kino prowadzone przez Leszka Banasia, chętnie odwiedzali mieszkańcy Kluczborka. Niestety, nowe techniki i kinopleksy stanowiły zbyt poważną konkurencję i kino zostało zamknięte...

2008-09

Wykupienie kina Bajka

W 2008 roku kino zostało wystawione w serwisie aukcyjnym przez ostatniego właściciela. Miasto odkupiło kino za 400 tys. złotych. Burmistrz Miasta Kluczborka w dniu 22.09.2009r. podpisał akt notarialny kupna kina BAJKA.

2015-16

Odbudowa Kina Bajka

Remont, rozpoczęty się w 2015 roku, został sfinansowany przez naszą gminę. Był to remont pełny - zostawiono tylko strop i zewnętrzne ściany. Obiekt zaprojektowała pracownia architektów Jarosław Wala i Marek Wala, a ich pracę w życie wprowadziła firma budowlana Wiktora Poloczka i Krzysztof Poloczka. Zakończony został w 2016 roku. Koszt remontu z wykupem i wyposażeniem to 6,5 mln złotych.

2016

Wznowienie działalności kina Bajka

Na zewnątrz zmieniło się niewiele - elewacja jest mniej ozdobna, powiększono okna, dodano jeszcze jeden ich poziom. Rewolucja zaszła wewnątrz- sala widowiskowa została przystosowana do projekcji filmowych, spektakli teatralnych, koncertów i konferencji. Zlikwidowano przedwojenne: balkon i loże, a zamiast nich dodano skos, dzięki któremu już nie przeszkadza widz w kapeluszu rząd niżej. Oprócz generalnego remontu budynku, zrobiono drogi i chodniki. Stary budynek zaplecza został wyburzony. Przebudowane zostało patio - powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wyposażenie kina to ponad 1 mln złotych.

2021

Powstanie Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku

Pod koniec 2020 roku Rada Miejska w Kluczborku uchwalilła, że z dniem 1 stycznia 2021 roku nastąpi przekształcenie jednostki budżetowej Centrum Aktywności Lokalnej w samorządową instytucje kultury: Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku.

Historia Kina Bajka w Kluczborku - Wywiad z Panem Jerzym Mayer

Pożegnanie Starej Bajki

"Nowe życie w starym kinie" - Kino Bajka Kluczbork

Tak zmieniało się kino na przestrzeni lat

Dawne kino Bajka

Prace remontowe

Budynek po renowacji

Kino Bajka Kluczbork
ul. Pułaskiego 3 46-200 Kluczbork
Godziny otwarcia:
Na godzinę przed każdym seansem

Znajdź Nas

Centrum Aktywności Lokalnej © 2021. Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Wykonanie strony: Kamil Rzeźnik

Skip to content